Aparaty słuchowe dla seniorów
By słyszeć dobrze w każdym wieku
Przewodnik po aparatach słuchowych
Aparatów słuchowych mogą używać osoby w różnym wieku: dzieci, nastolatkowie, dorośli czy seniorzy. Z myślą o najstarszej grupie odbiorców tworzone są intuicyjne rozwiązania, które mają sprawić, by obsługa aparatów słuchowych była jak najprzyjemniejsza i jak najprostsza.
Nagłówek - Jakie rozróżniamy rodzaje aparatów słuchowych?
Istnieją dwa główne rodzaje aparatów słuchowych: aparaty słuchowe zauszne i wewnątrzuszne.
Jak sama nazwa wskazuje, zauszne aparaty słuchowe mają obudowę z mikrofonem, wzmacniaczem dźwięku i głośnikiem, która umieszczona jest za uchem. Mały wężyk prowadzi wzmocniony dźwięk do specjalnie wykonanej słuchawki w kanale słuchowym. Aparaty tego typu są proste w obsłudze i ergonomiczne.
Zmodyfikowaną wersją aparatów zausznych jest aparat słuchowy ze słuchawką zewnętrzną. Posiada on słuchawkę, która umieszczona jest bezpośrednio w przewodzie słuchowym zewnętrznym, co pozwala na zmniejszenie wielkości samego aparatu i jeszcze dokładniejsze odwzorowanie dźwięków otoczenia. Ten rodzaj aparatu jest również bardziej dyskretny - po pierwsze ze względu na swoją wielkość, a po drugie ze względu na cienki, prawie niezauważalny wężyk, którym obudowa połączona jest z wkładką.
Aparaty wewnątrzuszne łączą wszystkie elementy konstrukcyjne w niewielkiej, specjalnie wykonanej obudowie, która noszona jest w kanale słuchowym - dzięki czemu są one prawie niewidoczne. Nie są one jednak odpowiednie dla wszystkich kanałów słuchowych. U poszczególnych osób różnią się one anatomicznie i ich wielkość może często uniemożliwiać dopasowanie tego typu aparatu słuchowego.
Jaki aparat słuchowy dla seniora lub emeryta?
Kwestia wyboru odpowiedniego aparatu słuchowego to przede wszystkim dopasowanie go do wymagań związanych z niedosłuchem oraz anatomią ucha, a także oczekiwanym spełnieniem indywidualnych potrzeb użytkownika. Wiele starszych osób docenia zauszne aparaty słuchowe ze względu na ich prostotę i intuicyjną obsługę, a także łatwość pielęgnacji. Jednakże aparat słuchowy ze słuchawką zewnętrzną także jest chętnie wybierany z uwagi na mniejszy rozmiar i lepsze odwzorowanie dźwięku. Istnieje także grono osób, które bardzo docenia aparaty wewnątrzuszne, gdyż są one prawie niewidoczne.
Konkluzją jest fakt, że nie istnieje jeden najlepszy typ aparatu słuchowego dla seniorów czy emerytów. Urządzenia muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz wymagań użytkownika. Pomocy w wyborze odpowiedniego rozwiązania chętnie udzielą specjaliści KIND, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości na temat różnych rodzajów aparatów słuchowych.
Refundacja aparatów słuchowych
Produkty firmy KIND mogą być objęte dofinansowaniem z NFZ i PFRON. Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełniać odpowiednie kryteria. Aby poznać szczegóły dotyczące refundacji oraz drogi do jej otrzymania, kliknij poniższy przycisk.
Refundacja na aparatów słuchowych
Dowiedź się, jak otrzymać dofinansowanie do aparatów słuchowych
Więcej artykułów
- Co wybrać dla lepszego słuchu: aparat słuchowy, czy wzmacniacz słuchu?
- Kampania Słyszę z KIND z naszymi pacjentami
- Rodzaje ubytku słuchu – czy znasz je wszystkie?
- Czujesz, że masz zatkane ucho? Koniecznie przeczytaj!
- Aparat słuchowy dla seniora z refundacją
- Słuch fonematyczny – czym jest i jak go ćwiczyć?
- Jak zabezpieczyć aparat słuchowy i ucho przed wodą?
- Audiometria - badanie słuchu
- Testowanie aparatów słuchowych - bezpłatnie
- Jak dbać o aparaty słuchowe - pielęgnacja i czyszczenie